Już 29 września zapraszamy na kolejną odsłonę Dyniowego Garden Party w Ogrodach Hortulus Spectabilis. Dynie w różnych odmianach posłużą do przygotowania niesamowitych aranżacji, smacznych dań oraz jako rekwizyty do zabaw.

Dyniowe przysmaki

Tradycyjnie na gości Dyniowego Garden Party czekać będzie rozgrzewająca zupa dyniowa. Wielkie gotowanie rozpocznie się o godzinie 11:00. Goście ogrodów będą mogli również poznać bliżej wystawców Polska Smakuje z produktami tradycyjnymi i regionalnymi. W sprzedaży pojawią się m.in.: dyniowy ketchup, dynia marynowana z szyszką czy aromatyczne miody i przetwory.

Zabawy z dynią w roli głównej

Na pełnych sił i wigoru dyniożerców czekać będą liczne zabawy z dynią w roli głównej. Pod okiem kreatywnych animatorów z Centrum Kultury w Sarbinowie będzie można wziąć udział w zabawach plastycznych i ruchowych.

Na miłośników przygód czekać będzie poszukiwanie dyni w labiryncie. W zaułkach labiryntu ukryte zostaną pomarańczowe giganty. Gracze otrzymają mapy z zaznaczonymi punktami ukrycia dyni. Zadaniem uczestników zabawy, będzie ich odnalezienie i oczywiście wydostanie się z wnętrza labiryntu.

Specjalnie na Dyniowe Garden Party przygotowane zostały również ulotki i tablice z dyniowymi przepisami. Goście wydarzenia dowiedzą się ciekawostek dotyczących uprawy i wykorzystania dyni.

Dyniowa Gonitwa – zgłoś swoją drużynę!

Już teraz można zgłosić swoją drużynę do Dyniowej Gonitwy. Gonitwa jest formą sztafety, w której uczestnicy zamiast pałeczki przekazują sobie dynię. W Dyniowej Gonitwie nie tylko szybkość biegaczy ma znaczenie. Tutaj kluczowe jest szczęście! Drużyny przed startem wylosują dynie z którą pobiegną. Przekrój okazów jest olbrzymi od 1 do nawet 30 kg. Rozgrzewkę przed biegiem poprowadzi Wójt Gminy Będzino – Mariusz Jaroniewski!

W biegu mogą wziąć udział drużyny 2 do 5 osobowe. Na dystansie 800 m utworzone zostaną 4 punkty zmiany uczestników oraz 4 przeszkody. Bieg jest formą zabawy, więc oprócz fanów biegania zapraszamy również amatorów i rodziny z dziećmi.

Aby zgłosić drużynę należy przesłać do nas wypełniony formularz zgłoszeniowy. Wyślij formularz -> https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSffXWr9jeD_8QwIsF29TkGGgog7RsOhTegfVNfUyjZMXwglYw/viewform?vc=0&c=0&w=1

Dyniowe aranżacje i NOWOŚĆ – Wystawa i konkurs na najlepszego dyniowego cudaka.

Co roku patisony, kabaczki i dynie w kilkunastu odmianach służą nam do stworzenia różnych aranżacji. W tym roku dyniowe dekoracje wykonają uczennice kierunku florystyka policealnej szkoły Cosinus. Podczas pokazów na żywo będzie można zobaczyć, jak we własnym domu wykonać dyniową aranżację.

 

Nowością tegorocznej edycji będzie konkurs. Każdy z gości Ogrodów będzie mógł zgłosić do konkursu własne dyniowe dzieło. Dyniowego cudaka należy przynieść gotowego ze sobą. Musi się on składać z przynajmniej jednej dyni i może być rzeźbą lub konstrukcją. Dyniowe cudaki oceni komisja konkursowa powołana przez Ogrody Hortulus. Swojego cudaka należy przynieść 29 sierpnia do Ogrodów Hortulus Spectabilis do godziny 12:00. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się o 14:00.

Ważenie rekordzistek

Już pod koniec maja zasadzone zostało dyniowe pole. Od tamtej pory cały czas obserwować można było wzrost warzyw. Kilkanaście odmian dyń w tym hokkaido, bambino, champion i najbardziej okazałe atlantic giant rosło jak na drożdżach. Być może służy im towarzystwo patisonów, marchewek, pomidorów, ogórków czy kapusty które zobaczyć można na powierzchni ponad dwuhektarowego warzywnika. Podczas Dyniowego Garden Party odbędzie się oficjalne ważenie największych okazów. Ubiegłoroczne rekordzistki ważyły ponad 50 kg. W tym roku liczymy na pobicie tego wyniku.

To i wiele innych atrakcji czeka na Was już 29.09. w naszych Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy! Na dyniowe Garden Party zapraszamy w godzinach 11:00-15:00. Ogrody Hortulus Spectabilis będzie można zwiedzać w godzinach 10:30-16:30.

Program Godzinowy:

10:30 Otwarcie Ogrodów Hortulus Spectabilis

11:00 Rozpoczęcie Dyniowego Garden Party i wielkie gotowanie zupy dyniowej

11:00-15:00    Prezentacja i sprzedaż produktów lokalnych – Polska Smakuje

Dyniowe animacje w ogrodzie dla całej rodziny

Poszukiwanie dyni w labiryncie

Dyniowe aranżacje

12:00 Rozpoczęcie rozgrzewki do Dyniowej Gonitwy

12:30 Start Dyniowej Gonitwy

13:00 Zakończenie Dyniowej Gonitwy i dekoracja uczestników

13:30 Ważenie dyniowych rekordzistek

14:00 Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszego dyniowego cudaka

15:00 Zakończenie Dyniowego Garden Party

16:30 Zamknięcie Ogrodów Hortulus Spectabilis

*Uwaga! Program jest ramowy i może ulec zmianie.