Pierwsze Dni Morza organizowane przez Transgraniczne  Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie dobiegły końca. W ramach obchodów, od wtorku – 28 czerwca do sobotniego wieczoru – 02 lipca,  miało miejsce wiele wydarzeń.  Została otwarta wystawa fotografii „Morskie klimaty” autorstwa Marka Jóźkowa. Zdjęcia ukazują w artystyczny sposób piękno polskiego Bałtyku – fale morskie oraz chmury przybierające różne formy i barwy, urzekające zachody słońca, jak i łodzie rybackie. Drugą bardzo interesującą ekspozycją przygotowaną przez Piotra Laskowskiego jest wystawa pamiątek z latarni morskiej w Gąskach. Z archiwalnych materiałów – „Dzienników służby latarni”, regulaminu pracy czy tabeli wschodów i zachodów słońca, która służyła latarnikom do wyznaczania czasu włączania i wyłączania światła na latarni, można zapoznać się ze specyfiką pracy latarnika. Na wystawie prezentowane są również oryginalne światła nawigacyjne – orientujące z pław oraz sektorowe. Ciekawostką ekspozycji jest zmieniacz żarówek, który używany jest w latarni w Gąskach. Obie wystawy można jeszcze podziwiać przez najbliższy miesiąc.

1

2 (2)

3

W środę odbył się wieczór autorski Pawła Mallka, miłośnika kultury morskiej i jednego z dwóch członków, tworzących zespół „Kaszaloty” z Koszalina. Podczas półtoragodzinnego spotkania autor słowne opowieści morskie przeplatał pięknie śpiewanymi piosenkami tematycznymi przy akompaniamencie gitary.

4

4_1

DSCF7871

Podczas Dni Morza zaprezentował się również Klub Morski „TRAMP” z Mielna. Jeden z jego członków Zbigniew Bobiński podzielił się swoimi historiami, jakie miał okazję przeżyć podczas wieloletniej pracy na morzu. W celu dopełnienia emocji towarzyszącym żeglarzom odczytane zostały wiersze Ireny Peszkin-Bobińskiej.

DSCF7858

6

5

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Osady Nadmorskiej Chłopy „16-ty Południk” przedstawiło wystawę fotografii „Chłopy dawniej i dziś”. Prezentacji wsi Chłopy oraz swoistości pracy rybaka dokonał skarbnik organizacji – Grzegorz Pankowski, który opowieściami, niejednokrotnie przeplatanymi wątkami z prywatnego życia, bardzo zainteresował słuchaczy.

DSCF7914

DSCF7941

DSCF7885

W czwartkowy wieczór miał miejsce koncert zespołu „Kaszaloty” z Koszalina, który zgromadził szeroką grupę miłośników muzyki morskiej. Zainteresowani mieli również możliwość wspólnego pośpiewania. Prowadzący koncert – Marek Plewa, przeprowadził konkurs wiedzy o morzu. Zwycięzcy otrzymali przepiękne albumu „Latarnie morskie świata”, ufundowane przez Stowarzyszenie Latarnik z siedzibą w Słupsku, które propaguje wiedzę o latarniach i prowadzi obsługę ruchu turystycznego w tych obiektach.

DSCF7870

4_2

Elementem zamykającym Dni Morza był Festiwal Morskiego Śpiewania. Na scenie, nad brzegiem Bałtyku, dały występ zespoły „Za Horyzontem”, „Kochankowie Sally Brown” oraz „Kaszaloty” z Koszalina. Przez cały czas trwania obchodów towarzyszyła prezentacja wyrobów rękodzielniczych.

DSCF7948

DSCF7944

DSCF7994

DSCF7968

DSCF7953

DSCF7958

DSCF8043

DSCF8045

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie Dni Morza, a bez których na pewno obchodu nie mogłyby się odbyć  w przeprowadzonej formie. Szczególne podziękowanie należą się dla: Marka Jóźkowa, Pawła Mallka, Piotra Laskowskiego ze Stowarzyszenia Latarnik, Krzysztofa Wąsowicza i Zbigniewa Bobińskiego z Klubu Morskiego „TRAMP” z Mielna oraz Ewy Drążkowskiej i Grzegorza Pankowskiego ze Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Osady Nadmorskiej Chłopy „16-ty Południk”.