Dożynki Powiatu Koszalińskiego odbyły się 16. września i połączone były z XXXV Ogólnopolskimi Dniami Pszczelarza. Rozpoczęły się mszą św. dziękczynną w koszalińskiej katedrze, która celebrowana była przez biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Następnie uczestnicy dożynek z powiatu koszalińskiego i delegacji pszczelarzy z poszczególnych województw przeszli ulicami Koszalina w barwnym korowodzie do miejsca obchodów dożynkowych – Stadionu „Gwardia”.

Na placu dożynkowym odbył się tradycyjny ceremoniał dożynkowy. W tym roku zaszczytną funkcję starosty dożynek pełnił Sławomir Łęgowski z Cewlina, a starościny dożynek Katarzyna Mażulis  z Warblewa. W części oficjalnej wręczono również odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz tytuły „Kobieta aktywna Powiatu Koszalińskiego”. Zaszczytne tytuły aktywnych kobiet znalazły się:  Lila Hanasz (gm. Będzino), Izabela Jóźwiak (gm. Biesiekierz), Danuta Szatkiewicz (gm. Manowo), Ewa Włodyka (gm. Mielno), Grażyna Peplińska (gm. Polanów), Danuta Dobrzyńska (gm. Sianów), Danuta Polechońska (gm. Świeszyno).

W ramach dożynek przeprowadzone zostały dwa konkursy na „Tradycyjny wieniec dożynkowy” oraz „Najładniejsze stanowisko”. W pierwszych zmaganiach  konkursowych najwyżej ocenione zostały wieńce sołectwa Świeszyno (I miejsce), sołectwa Suchej Koszalińskiej (II miejsce) i sołectwa Żydowo (III miejsce). Z kolei w drugim konkursie równorzędne trzy miejsca zajęły stoiska gmin Bobolice, Będzino i Mielno.

Po oficjalnej części rozpoczęły się prezentacje artystyczne gmin. Przed publicznością z terenu Powiatu Koszalińskiego wystąpiły zespoły „Drzewianianki” z Drzewian, „Kwiat Paproci” z Wierciszewa, , „Olszyna” z Żydowa, „Ławica” z Mielna, „Jarzębiny” ze Świeszyna, jak i Kapela „Swaty” z Będzina i  Żeński Chór Kameralny „Kanon” z Cewlina oraz grupy taneczne Just Dance z Rosnowa i „Flash Dance” z Biesiekierz. Na scenie wystąpiły również Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk” z Koszalina oraz gościnnie zespół ludowy Koła Gospodyń „Paradne Gosposie” z Kasinki Małej z partnerskiego Powiatu Limanowskiego. Repertuar artystyczny bardzo wzbogaciły występy wokalno-taneczne Zespołu Pieśni i Tańca APIS działającego przy Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w  Pszczelej Woli. Na zakończenie uroczystości odbył się koncert zespołu „Fajters”.

16.09.2017 Dożynki Powiatowe