Samorządowe Centrum Kultury w Sarbinowie wspólnie z miejscową Szkołą Podstawową  serdecznie zaprasza 16 czerwca (sobota, 12:00-18:00) na Naukowy Festyn Rodzinny  Sarbinowska Akademia Energii Odnawialnej „Eksplozja energii” pod honorowym patronatem Starosty Koszalińskiego. Zadanie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Festyn odbędzie się na placu przy Szkole Podstawowej w Sarbinowie (ul. Nadmorska 27A). Podczas wydarzenia będą propagowane wiadomości o odnawialnych źródłach energii (OZE)  m.in. na stoisku demonstracyjnym, gdzie będzie można zapoznać się z modelami turbiny wodnej, wiatraka,  baterii słonecznej oraz generatora prądu wykorzystującego siłę mięśni człowieka. Z kolei podczas warsztatów będzie można wykonać model koła wodnego, wiatraka, złożyć z klocków pojazd napędzany energią słońca oraz zbudować piec słoneczny. Dodatkowo będzie można zasięgnąć wiadomości o odnawialnych źródłach energii na stoiskach firm z branży. Niewątpliwą atrakcją będą pokazy i eksperymenty naukowe, w trakcie których w sposób bardzo kreatywny zostaną rozwiane tajemnice ze świata przyrody, chemii i fizyki. Na przykład zostaną przeprowadzone doświadczenia: „Jak zagotować wodę na orzechu”, „Prąd z owoców i warzyw”, „Wybuchowa wata kosmetyczna”, „Wulkan”.

Chętne osoby będą mogły sprawdzić swoją wiedzę o OZE w licznych konkursach i quizach przeprowadzanych na scenie oraz w grze terenowej „Eksplozja energii”. Dla rodzin zostanie zorganizowane malowanie na płótnie.  Każdy wysiłek zostanie nagrodzony ciekawymi upominkami.

Na scenie odbędzie się indywidualny ogólnopolski konkurs na strój z materiałów wtórnych „Energia słońca, wody i wiatru”. Dla grup zorganizowanych przeprowadzony zostanie konkurs na kompozycje przestrzenne z materiałów wtórnych (regulaminy w załączeniu). Prace konkursowe mają za zadanie  prezentować tematykę związaną z odnawialnymi źródłami energii.

Miłośnicy motoryzacji będą mogli podziwiać samochody elektryczne, a fani niekonwencjonalnego przemieszczania się będą mogli spróbować możliwości pojazdów elektrycznych.

Na naszych milusińskich będą czekać liczne atrakcje: dmuchany plac zabaw, animacje, zabawy, malowanie twarzy itd. Będzie również przeprowadzony godzinny pokaz baniek mydlanych.

Osoby lubiące aktywność fizyczną będą mogły wziąć udział w aerobiku lub w rajdzie nordic walking brzegiem morza. Całość programu festynowego zostanie wzbogacona występami artystycznymi, m.in. Orkiestry Dętej „Morscy muzycy” z Sarbinowa, wokalistów z Pałacu Młodzieży z Koszalina, zespołu rockowego Abrakadabra z Gąsek oraz laureatów konkursów piosenek. Na placu swoje prace zaprezentuje szeroka grupa rękodzielników.

Patronat medialny nad festynem objęli: Radio „Koszalin”, TV MAX, Tygodnik „Miasto” i „Gazeta Ziemska”.